Jubileusz 25-lecia działalności Chóru mieszanego SONATA z Kalet

42-660 Kalety
ul. Lubliniecka 2

(0-34) 352-73-04
mdkkalety@wp.pl

W marcu 1994 r. po 48 latach posuchy śpiewaczej, z inicjatywy trzech rodzin: Urszuli i Mirosława Kwiecińskich (matka i syn), Renaty Kopyciok i Danuty Mazur (matka i córka), Romualda Sosny i Iwony Skop (ojciec i córka) i za poparciem ks. prałata Bernarda Fabiana rozpoczął swoją działalność chór mieszany SONATA. Od poczatku dyrygenturą zajęła się pani Iwona Skop, a grupa chętnych do śpiewania szybko się powiększała. Pierwszy oficjalny występ odbył się 2 czerwca 1994 r. w Boże Ciało.

Chór SONATA corocznie starał się upiększać swoim śpiewem wszelkie uroczystości kościelne, oprawy mszy świętych, prowadzenie Dróg Krzyżowych, koncerty bożonarodzeniowe, jak również święta państwowe, Dni Kalet, udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Braliśmy udział w wielu konkursach śpiewaczych, przeglądach, festiwalach i warsztatach śpiewu chóralnego, dzięki czemu przez te 25 lat opracowaliśmy prawie 200 utworów świeckich i sakralnych.

Przewinęło się przez nasz chór setki wspaniałych śpiewaków i dobrych ludzi. Część śpiewała z nami do końca swoich dni życia i teraz zapewne zasilają Chóry Anielskie w Niebie.

Tak minęło nam 25 lat wspólnego artystycznego życia.

Z tego powodu 1 czerwca 2019 r. odbyły się w Kaletach uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia naszej działalności. Rozpoczęliśmy mszą świętą w Kościele w Kaletach Jędrysku, na której nasz chór brał czynny udział w śpiewach i modlitwach mszalnych.

Następnie przenieśliśmy się do Zielonej, gdzie odbywały się coroczne Dni Kalet, by na głównej scenie przyjąć życzenia, kwiaty oraz odznaczenia od władz Związku Chórów i Orkiestr oraz naszego miasta Kalety.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy wspierali naszą działalność przez te 25 lat. Na pierwszym miejscu, specjalne podziękowania należą się naszej pani dyrygent, Pani Iwonie Skop. Bez niej nie byłoby chóru – tego chóru. Tylko dzięki niej możemy podnosić swój poziom artystyczny i zaistnieć jako grupa w społeczeństwie śpiewaków. Jesteśmy jej wdzięczni za anielską cierpliwość i czas, który nam poświęca. Mamy nadzieję, że razem doczekamy jeszcze wielu jubileuszy.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi i władzom naszego miasta, dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury za opiekę, wsparcie finansowe i miłą współpracę. Chcemy godnie reprezentować nasze Kalety w myśl zasady „jak cię widzą, tak cię piszą”, a w naszym przypadku należy uzupełnić tę maksymę o słowa „jak cię słyszą”. Bez tego wsparcia nie moglibyśmy pielęgnować swoich pasji, podnosić swoich umiejętności śpiewaczych, czy brać udziału w różnych konkursach, festiwalach, czy warsztatach.

Podziękowania składamy wszystkim księżom proboszczom i wikarym, za wsparcie i umożliwienie nam uczestnictwa we mszach świętych oraz występowania w naszych świątyniach. Bóg zapłać. Specjalne podziękowania kierujemy dla organisty pana Leonarda za te wszystkie lata dobrej współpracy.

Dziękujemy Panu Bogusławowi Uliczce za wieloletnią bezinteresowną pomoc w przygotowaniu nagłośnienia podczas naszych koncertów, szczególnie w pierwszych latach naszej działalności. Dziękujemy również naszym byłym chórzystom, którzy odeszli od nas z różnych przyczyn. Oni również byli cząstką naszego zespołu. Gorące podziękowania przekazujemy wszystkim naszym dobrodziejom, sympatykom i słuchaczom. Dziękujemy za dobre słowo, przychylność, a także wyrozumiałość. Dziękujemy naszym rodzinom za cierpliwość, wytrwałość,wsparcie i kibicowanie.

Mamy ogromną nadzieję, że chór SONATA nadal będzie mógł godnie reprezentować nasze miasto i razem doczekamy jeszcze wielu kolejnych jubileuszy.

Na koniec pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować Dyrektorowi MDK Panu Marianowi Lisieckiemu za zorganizowanie i sfinansowanie ze środków MDK trzydniowego wyjazdu członków chóru Sonata do Zakopanego, jako podziękowanie za 25 lat naszej działalności w promowaniu miasta Kalety. Oprócz atrakcyjnego planu na każdy dzień, Pan Marian załatwił nam przepiękną pogodę, dzięki której mogliśmy podziwiać wspaniałe górskie widoki z Giewontem w roli głównej. Bardzo dziękujemy.

Zapraszamy, po przerwie wakacyjnej, wszystkie osoby z dobrym, mocnym głosem, pragnące spróbować swych sił w śpiewie chóralnym, na próby chóru SONATA do Miejskiego Domu Kultury w Kaletach. Rozpoczęcie nowego sezonu ogłosimy pod koniec wakacji. ZAPRASZAMY.

Cześć Pieśni i Muzyce Chór SONATA

Bogdan Łazaj